Vínokošt 2014


Fotogalerie 2014  ► Videa 2014  ► šampion Vínokoštu


Ohlédnutí za ročníkem 2014

31. května 2014 jsme my, 4 vinařští nadšenci, společně s přáteli uspořádali 1. Letohradský vínokošt .
Dovolte mi krátké ohlédnutí za 1. premiérovým ročníkem.
Společné rozhodnutí  jít  do toho naplno padlo v lednu 2014. Následovaly časté výjezdy na Moravu a Slovensko, abychom pro Vás vybrali a koupili zajímavé víno, které by chutnalo většině návštěvníků.
Cílem bylo přivést kousek jihomoravské atmosféry do našeho města. Podle velmi kladných ohlasů jsme rádi, že se to alespoň částečně povedlo.
Pro víno je na Moravu ideální vyrazit kolem března a dubna, kdy vinaři zpravidla začínají lahvovat loňský ročník, a co nejdříve vybrané láhve zamluvit, protože v květnu už je nejlepší nabídka často vyprodána. Vybrat dobré víno v omezeném čase znamená ochutnat někdy až 50 vzorků za den, což už je na hranici lidských možností.
Ochutnávat se musí, protože ne každý vinař má kvalitní nabídku, ne každý vinař má stabilní kvalitu a  ne každý vinař má akceptovatelné ceny.  Výsledný výběr je nakonec vždy kompromisem toho co chutná nám, co vinař nabízí a co vlastně v Letohradě lidem chutná. Proto není možné, aby všech  17 nabízených vín chutnalo všem. O to víc jsme potěšeni, když každý v nabídce nalezne alespoň několik vzorků, u kterých se zastaví a řekne si sám pro sebe, s přítelkyní, přítelem nebo s kamarádem; „tohle je nádherné víno a stálo mi to za to sem přijít a ochutnat ho.
Lidské chutě jsou rozdílné a bez zkušeností, které jsme neměli, bylo těžké odhadnout kolik a jaká vína přivézt na ochutnávku. Někdo rád červené, někdo bílé, jiný růžové, někdo je na suché, když jeho žaludek snese vyšší kyselinku, někdo nesnáší sladké, pro spoustu lidí je přijatelné polosuché, někdo chce víno levné, jiný si naopak rád připlatí, někdo touží po aromatickém, jiný prahne po hutném plném z barikových sudů. A teď si kupujte víno pro téměř 500 lidí, kteří nakonec na zámek a na terasu přišli. Nakonec se stal šampiónem  vínokoštu 2014  polosuchý Hibernal (kříženec odrůdy  Seibel a  Ryzlinku rýnského ) z Čejče.

 Dalším velmi rizikovým aspektem je tragicky nestálé počasí. Měli jsme opravdu nervy až do poslední minuty před otevřením zámecké terasy, když kolem oběda začalo z ničeho nic drobně pršet i přes velmi příznivou předpověď. Nakonec déšť pouze zahrozil a sobota byla jedna z nejvydařenějších. Měli jsme zkrátka štěstí.
Letos ho však nechceme pokoušet a po dlouhých debatách jsme se rozhodli, že rozšíříme kapacity uvnitř zámeckých prostor, a terasu s volným prodejem nebudeme kvůli nestabilnímu počasí pořádat. I když nás to mrzí, protože atmosféra a kouzlo terasy se skleničkou v ruce je krásná.

Děkujeme všem, kteří nás přišli svoji návštěvou podpořit. Děkujeme všem kamarádům, kteří nám bez nároku na odměnu přišli pomoci, firmě Bocus za zapůjčení chladícího vozu, muzikantům z cimbálovky pod vedením Pavla Dostála z Lukavice, kytaristovi Tomáši Venclovi, zpěvačkám Míše Foglové, Anetě Šrolerové, Markétě Valentové, Petře Vágnerové a Žanetě Vilčkové, zvukaři Petru Divíškovi, prostě všem za výbornou atmosféru a ochotu vystoupit. Tím, že přijdete i letos nám dáte jasně najevo, že naše úsilí má nějaký smysl a stojí za to vínokošt každý rok pořádat a společně si připít na zdraví!

                 Těšíme se na viděnou u sklenky dobrého vína

                                             Martin a Jitka Foglovi, Hynek a Alena Vrbičtí

 

Výsledky soutěže o šampiona Vínokoštu 2014

             
1.   Vinařství Jaroslav Stejskal Hibernal pozdní sběr polosuché 2013
2.   Vinařství Martin Bravenec R. modré - klaret pozdní sběr sladké 2013
3.   Vinařství Jan Mrenica Chardonnay pozdní sběr polosladké 2013
4.   Vinařství Chowaniec - Krajčírovič Pesecká leanka kabinet polosuché 2013
5.   Vinařství Martin Bravenec Veltlínské zelené kabinet polosladké 2013
6.   Vinařství Jaroslav Stejskal Rulandské šedé pozdní sběr suché 2013
7.   Vinařství Burghardt - Spettel Pinot Gris   polosuché 2013
8.   Domaine SOUVIOU Cote d´Provence     2011
9.   Vinařství Stanislav Popela Pálava výběr z hroznů polosladké 2011
10.   Vinařství Jan Mrenica Frankovka rosé pozdní sběr polosuché 2013
11.   Vinařství Chowaniec - Krajčírovič Cabernet Sauvignon pozdní sběr suché 2011
12.   Vinařství Ľudovít Horváth Skalický Rubín známkové suché 2011
13.   Vinařství Bohumil Kalous Muškát moravský kabinet polosuché 2013
14.   Vinařství Reichmann Zweigeltrebe pozdní sběr suché 2012
15.   Vinařství Bohumil Kalous Sylvánské zelené pozdní sběr suché 2013
16.   Vinařství Bohumil Kalous Rulandské bílé pozdní sběr polosuché 2013